Lowli

samotna dziewczyna po zdradzie

Zdrada – i co dalej? Poradnik jak sobie poradzić ze zdradą

Zdrada w związku. Na samą myśl masz ochotę zadzwonić do partnera, aby dowiedzieć się co robi? Niezbyt dobrze świadczy to o zaufaniu w waszej relacji. Jeśli zdrada brzmi dla ciebie jak wyrok, być może zaskoczy cię fakt, że ponad połowa zdradzonych kobiet zostaje ze swoimi partnerami. Czy wychodzi im to na dobre?

Zakładam, że trafiłaś tutaj, ponieważ dopiero co doświadczyłaś zdrady lub masz podejrzenia, że twój mąż/partner cię zdradza. Najpierw przeanalizujemy sytuację drugą.

Zakładamy, że twój wybranek nie przyznał się jeszcze do tego wybryku (byłoby o wiele łatwiej, gdyby wszyscy tak robili, co nie?), ale ty już tworzysz w głowie najgorsze scenariusze. Pytanie, czy to w ogóle ma sens?

(Tak, w tym artykule zwracam się do kobiet, bo niestety zdecydowanie częściej to one są ofiarami zdrady.)

dziewczyna po zdradzie samotna w deszczu

Skąd się bierze zdrada?

Mężczyźni nie są tak skomplikowani, jak mogłoby się wydawać. Fakt, że twój facet ostatnio jest zdystansowany, zamyślony albo dużo czasu spędza poza domem, nie musi jeszcze oznaczać, że pojawiła się inna kobieta. Oczywiście, ty go znasz najlepiej. Jednak przed oskarżaniem go o cokolwiek, spróbuj na chłodno przemyśleć całą sytuację i wasze stosunki w ostatnim czasie.

Faceci nie lubią przyznawać, że coś im sprawia trudność albo nie idzie po ich myśli. Zazwyczaj niechętnie mówią o swoich problemach i lubią je bagatelizować do czasu, gdy wybuchają im w twarz. Nawet jeśli jesteście małżeństwem i znacie się jak łyse konie, nie oznacza to, że będzie do ciebie przybiegał z każdym niepowodzeniem. Jego męska duma zwyczajnie mu na to nie pozwala.

Zamiast zadręczać się wątpliwościami, spróbuj na początek zapytać, czemu zachowuje się inaczej niż zwykle. O dziwo, sam fakt, że zauważyłaś jego cierpienia czasem może sprawić, że postanowi się otworzyć. W końcu jesteś jego kobietą, drugą połówką, a może już żoną! Masz prawo wymagać od niego informacji, co odciąga jego uwagę od ciebie i domu.

smutek po rozłące nad przepaściom

Gorzej, jeśli nieprzyjemna sytuacja utrzymuje się dłuższy czas, a partner za nic nie chce ci powiedzieć, o co chodzi. Kiedy tworzycie długoletni związek – może nawet macie dzieci i wspólny dom – powinien mieć świadomość, że jesteś gotowa pomóc mu przetrwać każdy trudny okres. Zamykanie się na swoją kobietę i odcinanie ją od własnego życia wewnętrznego jest zwyczajnie nie fair.

Skoro rozmowa w cztery oczy nie przyniosła oczekiwanych efektów, musisz spróbować wyciągnąć informacje w inny sposób. Pierwszym etapem powinna być obserwacja. Uczciwie przemyśl, czy ostatnio sama nie byłaś nadmiernie zajęta życiem zawodowym lub dziećmi. Może zdecydowanie rzadziej uprawiacie seks? Albo kłócicie się częściej niż wcześniej?

Kiedy męzczyżna w domu dostaje tylko pretensje i wyrzuty, rzeczywiście może zapragnąć ucieczki w ramiona innej kobiety. Warto byłoby zażegnać problem zanim to zrobi, ale wiadomo – oboje jesteście zajęci pracą, a przecież facet sam nie przyjdzie i nie powie, że czuje się ostatnio zaniedbany. Przyjrzyjmy się w takim razie symptomom, które powinny obudzić twoją czujność.

Jak zachowuje się mężczyzna, który zdradza?

Wiem, że z nerwów nie możesz już wytrzymać, dlatego przedstawię objawy krótko. Ostrzegam, że czytanie ich może być bolesne. Zwłaszcza, jeśli większość symptomów zauważysz w swoim związku. Jakie jest zachowanie męża/partnera, który zdradza?

  • Nie “kręcisz” go tak jak wcześniej. Rzadko prawi ci komplementy, nie szuka bliskości i nagle to jego coraz częściej boli głowa w łóżku? Niestety, może to oznaczać, że inna kobieta zajmuje jego myśli i przyspiesza bicie serca. Pamiętaj jednak, że jest to też typowy objaw dla dłuższych relacji, gdy mija pierwsze zauroczenie.
  • Bywa rozdrażniony i często cię krytykuje. Co ciekawe, partnerzy sami sobie czasem nie zdają z tego sprawy. Nagle zaczyna krytykować rzeczy, na które wcześniej nie zwracał uwagi. Denerwują go twoje zwyczaje, sposób mówienia czy czesania się. Tak, może być to efekt poznania nowej, “lepszej” kobiety. Albo odreagowuje stres, który narasta w nim przez prowadzenie podwójnego życia.
  • Zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Często ma to miejsce w małżeństwach z dłuższym stażem. Już dawno przestaliście ukrywać przed sobą mankamenty urody i nie macie potrzeby pokazywać się sobie w najlepszych kreacjach. Możliwe, że tobie też brakuje ekscytacji z szykowania się na randki, a nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Jeżeli twój mąż nagle zaczął z powrotem dbać o siebie – używać perfum, chodzić na siłownię, czy uważniej dobierać krawat do pracy – możliwe, że w jego życiu pojawiła się druga kobieta.
  • Obsesyjne pilnowanie telefonu. Telefony zbierają masę prywatnych informacji. Wiedzą o nas często więcej niż członkowie rodziny. W przypadku zdradzającego partnera , telefon może kryć odpowiedź na twoje wątpliwości. Bynajmniej nie sugeruję, abyś przeglądała go bez jego wiedzy. Jednak jeśli zauważysz, że nagle zaczął w każdej chwili trzymać go przy sobie, wychodzić w ustronne miejsce na rozmowy telefoniczne lub zmienił hasło, które znałaś(!) – zdecydowanie masz się czym martwić.
  • Częste zostawanie dłużej w pracy. Dotąd wybiegał z pracy jako pierwszy, a od niedawna w kółko zostaje po godzinach? Nie za bardzo wierzysz w wymówki, że bez przerwy trwa ten bardzo ciężki projekt, o którym jakoś za dużo nie mówi? Może warto przejść się do jego biura, kiedy znowu okaże się, że musi zostać dłużej. Wymyślenie wiarygodnego powodu nie powinno ci sprawić problemu, w końcu znasz go najlepiej.
  • Niewyjaśnione rachunki. Jeśli jesteście już na takim etapie, że dzielicie razem konto i wydatki, powinnaś wiedzieć, na co twój facet wydaje wasze pieniądze. Nie krępuj się zapytać, kiedy jakieś transakcje są dla ciebie niejasne. Nie powinien mieć problemu z odpowiedzią, jeśli nic przed tobą nie ukrywa.
koniec miłości co zrobić

Co jest zdradą, a co nie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej par ustala własne zasady, niekonieczne zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa. Powstają związki otwarte czy poligamiczne, w których teoretycznie zdrada nie jest możliwa. Czy aby na pewno? Rozumienie pojęcia zdrady różni się w zależności od osoby. Warto zawczasu ustalić, co dla ciebie i partnera jest dopuszczalne, a na co nie wyrażacie zgody.

Terapeuci nie ukrywają, że obecnie mamy o wiele więcej okazji do zdrady niż nasi przodkowie. Aplikacje randkowe typu Badoo czy Tinder pozwalają na flirtowanie bez wychodzenia z domu. Wystarczy przejrzeć paręnaście profili by zobaczyć, jak wiele mężczyzn nie pokazuje twarzy. Duża część nie waha się umieścić w profilu szczerej informacji, że szukają chętnej na “skok w bok”.

Zdecydowanie częściej mężczyźni pozwalają sobie na “niewinną” wymianę wiadomości pozostając w związku. Pozwala im to podbudować ego albo rozerwać się podczas przerwy w pracy. Okazuje się, że większość z nich nie uważa tego za zdradę, nawet gdy wiadomości mają silny podtekst seksualny.

Dlaczego? Otóż dla mężczyzny zdrada następuje dopiero, kiedy dochodzi do bliskości fizycznej. Do czasu, kiedy relacja pozostaje tylko flirtem wydaje im się, że nie robią niczego złego.

Niestety, inne zdanie na ten temat mają zazwyczaj ich partnerki. Jeżeli zobaczysz u swojego męża aplikację randkową na telefonie, nie zawahaj się przedstawić mu swojej opinii na ten temat.

Musicie sami dopasować definicję zdrady do siebie. Może wasi znajomi czują się zdradzeni, gdy ktoś pójdzie z inną osobą na lunch, a tymczasem was to wcale nie rusza?

Nie ma co oglądać się na innych. Wasz związek jest waszą prywatną sprawą i to od was zależy na co wyrazicie zgodę. Najprościej rzecz ujmując – za zdradę uważa się działanie, które ukrywa się przed swoim partnerem. Jest to nadużywanie wzajemnego zaufania i świadczy o niewierności.

samotna kobieta po zdradzie stoi w cieniu

Jak wybaczyć zdradę i czy warto?

Jeżeli odkryłaś, że w życiu twojego męża/partnera pojawiła się inna kobieta na pewno czujesz złość i rozgoryczenie. Możliwe, że jesteś załamana i uważasz, że twój cały świat legł w gruzach.

Pierwsze, co zapewne przychodzi ci na myśl, to rozstanie. Jak masz pozostać z mężczyzną, który upokorzył cię i oszukał? Nie chcesz nawet myśleć o tym, żeby mu wybaczyć.

Co w przypadku, kiedy mieszkacie razem lub macie dzieci? Wtedy zakończenie związku nie jest takie proste. Zdrada męża na pewno jest dla ciebie bardzo bolesna. Musisz jednak wziąć pod uwagę, jak wpłynie to na waszą rodzinę i wspólne interesy.

Ważnym elementem jest fakt, w jaki sposób zdobyłaś informacje o jego skoku w bok.

Czy przyznał się sam, czy dowiedziałaś się od kogoś innego? A może naruszyłaś jego prywatność przeglądając telefon lub komputer? Jeśli twój mąż sam przyznał się do zdrady, oznacza to, że gnębi go poczucie winy i chce się zrehabilitować. W takim wypadku na pewno łatwiej będzie ci wybaczyć.

Zakładamy więc, że twój partner odczuwa skruchę i żałuje swojego czynu. Jeżeli jednak zakochał się i pragnie odejść do nowej kobiety, nie zatrzymuj go. Związki rozpoczynane w taki sposób i tak zazwyczaj nie są szczęśliwe. Tymczasem bycie razem na siłę nie ma najmniejszego sensu.

Zło już się stało i teraz razem musicie postanowić, co robić dalej. Ochłoń i przemyśl sprawę na spokojnie. Nie podejmuj decyzji o zakończeniu związku pod wpływem emocji. Oczywiście, możesz jednak żądać od partnera czasu na pobycie w samotności, a nawet poprosić go o tymczasowe wyprowadzenie się.

Chociaż na początku wydaje się to niemożliwe, zdradę można wybaczyć. Również jeśli jest to zdrada małżeńska. Obie strony muszą jednak wykazać dużo siły i determinacji. Musicie znaleźć w sobie chęci i wiarę, że to wydarzenie nie “musi zniszczyć waszego związku.

Jeżeli chcecie go odbudować, warto skorzystać z usług psychoterapeuty. Pomoże wam zrozumieć, dlaczego doszło do zdrady i czerpać obustronną motywację do naprawienia przyczyn leżących w każdym z was. Terapeuta pozwoli wam je poznać i wspólnie przepracować.

Być może w zaciszu gabinetu wypłyną informacje, o których nie miałaś pojęcia, a które zmienią twój pogląd na zachowanie twojego męża.

Terapia dla par pozwoli wam spojrzeć świeżym okiem nawet na długoletni związek. Każda kobieta ma tendencję do poświęcania się w zbyt dużym stopniu dzieciom czy obowiązkom domowym.

Możliwe, że twój mężczyzna czuł się zaniedbany od dłuższego czasu, a ty nie zdawałaś sobie z tego sprawy. Obiektywne spojrzenie psychologa na wasze wspólne życie pozwoli wam na spokojnie porozmawiać o problemach.

dziewczyna czeka na wiadomość po zdradzie

Związek po zdradzie

Pierwsze tygodnie po odzyskaniu swojego partnera z powrotem mogą przypominać okres miesiąca miodowego. On postanowił zrezygnować z drugiego związku, ty zdecydowałaś się zapomnieć. Wraca dawny żar i znowu okazujecie sobie radość z bycia razem i dużo miłości.

Jednak zdrada nie jest rzeczą, którą tak po prostu można zapomnieć. Zapewne zrobisz się po niej bardziej podejrzliwa i w najmniejszej zmianie jego zachowania będziesz doszukiwała się drugiego dna. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, aby problem przepracować wspólnie z terapeutą i nie spieszyć się z poradzeniem sobie z nim.

Z informacji, które znajdziesz na wielu stronach wynika, że większość związków staje się silniejsza po zdradzie. Możliwe, że dzieje się tak, ponieważ motywuje ona partnerów do spróbowania terapii. Jeśli odpowiednio poradzisz sobie z tym wydarzeniem i z powrotem w pełni zaufasz patnerowi, rzeczywiście możecie stworzyć lepszą relację.

Co najważniejsze, będzie ona dojrzalsza, a twój partner nabierze do ciebie większego szacunku. Na pewno doceni fakt, że zdecydowałaś się z nim pozostać, mimo że zadał ci tyle bólu. Musisz jednak pamiętać, że wypominanie zdrady czy kwestionowanie jego wierności później, nie wyjdzie wam na zdrowie.

Ewentualny odwet też nie jest najlepszym pomysłem. Nawet jeśli pozwoli ci poczuć się lepiej, będzie to chwilowy triumf.

Małżeństwo czy poważny związek nie są miejscem na gierki. Twój partner popełnił błąd i ma tego świadomość. Jeżeli cię kocha, zranienie ciebie jest dla niego wystarczającą karą. Nie musisz dokładać mu dodatkowych zmartwień.

Jak widzisz, zdrada może oznaczać rozpad związku, ale też szansę na wejście na nowy etap. Nie istnieją pary idealne i wszyscy są wystawiani na próby w codziennym życiu. Właśnie to, jak sobie z nimi poradzicie, świadczy o sile waszego uczucia i relacji.

Rzeczywiście, w dobie internetu zdecydowanie częściej jesteśmy narażeni na pokusy. Media kuszą zdjęciami pięknych kobiet i reklamami serwisów randkowych.

Fakt, że jedno kliknięcie dzieli nas od poznania nowej osoby sprawia, że czasem zastanawiamy się czy wchodzenie w stałe związki ma jeszcze sens. Co jeśli za rogiem czeka lepsza osoba?

Jeżeli już udało ci się znaleźć osobę, która była dla ciebie gotowa podjąć tę decyzję, nie powinnaś skreślać jej przez jedno potknięcie. Razem zawalczcie o swój związek, a może się okazać, że po kryzysie będziecie kochać się jeszcze bardziej! Szczerze życzę wam powodzenia, a w razie innych problemów miłosnych zapraszam do przeczytania pozostałych poradników – cały spis jest na stronie głównej!

Picture of Kasia

Kasia

Leave a Replay

O Nas

Stefania była długo sama. Jej mąż odszedł kiedy w ich życiu pojawiły się pieniądze. To częste zjawisko wśród starych małżeństw. Przed kilkoma laty nie do pomyślenia było dla niej, że kiedyś jeszcze raz będzie musiała szukać miłości.

Recent Posts

Follow Us

Najlepsze Portale Randkowe

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

>