Kwiaty na Dzień Kobiet / Walentynki
Jeśli masz ochotę na oryginalny prezent, dziś polecamy wyjątkowe bukiety! Wybierz wśród nietuzinkowych kwiatów te, symbolizujące twoje uczucia. Nie spodziewamy się, że twoja wybranka będzie znała ich znaczenie, ale jeśli spróbujesz jej o nich opowiedzieć nie tylko pokażesz, jak wiele wysiłku włożyłeś w wybranie idealnego podarunku, ale również zaprezentujesz się z nowej strony. Kobiety lubią kiedy nawet najtwardszy mężczyzna pokazuje im swoje wrażliwe wnętrze. Taki romantyczny gest może wiele zdziałać na linii uczuciowej.
Tym, którzy nie mają jeszcze komu kupować kwiatów, polecamy portal eDarling!
eDarling
Znajdź miłość życia!
Na co czekasz? 🙂
Oto lista znaczeń przypisywanym dawniej różnym gatunkom kwiatów.
Zapraszamy do lektury!
1. PIWONIE
Romans, dobrobyt, rozmach. W mitologii Greckiej, Apollo zamieniał najpiękniejsze z nimf właśnie w piwonie, kiedy Afrodyta stawała się o nie zazdrosna!
2. JASKRY
Oczarowanie, zauroczenie, promienność. Bukiet jaskrów sugeruje, że nasza wybranka po prostu zwaliła nas z nóg. Świetne jako bukiet wręczony po pierwszym spotkaniu.
3. RÓŻE
Miłość, miłość, miłość. Nie bez powodu są najczęściej wręczanym kwiatem w Walentynki. Nie przeszkadza również fakt, że są to kwiaty uznawane powszechnie za drogie, pokazują więc jak wysoko cenimy sobie znajomość z obdarowywaną osobą.
Różowe róże to nieśmiertelna przyjaźń i wdzięczność za wsparcie. Złą sławę mają za to żółte róże. Symbolizują one zazdrość i wredność! Gigantycznym nietaktem jest podarowanie żółtych róż osobie w żałobie.
4. STOKROTKI
Uroda, niewinność, czystość. Są symbolem radości. Polne stokrotki są ozdobą otoczoną przez nieład. W Polsce często przywodzą na myśl wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to ze stokrotek dziewczyny wiły wianki.
5. TULIPANY
Idealna miłość, sława, wesołość. Bukiet tulipanów zawsze jest deklaracją uczucia. Może być wyznaniem miłości, albo podziwu. To kwiaty, które dajemy jako gratulacje. Ze względu na niższą niż róże cenę i bogactwo kolorów nadają się dosłownie na każdą okazję!
6. KRASNOLICA
Przyjaźń, dobrobyt, powodzenie. Są znane również jako „peruwiańskie lilie” lub „lilie Inków”. Eleganckie i świetne na formalne okazje. Kwiaty pełne pozytywnej energii Ameryki Południowej – ciepłe i energiczne.
7. STORCZYKI
Piękno, siła, luksus. Są symbolem dumnej kobiecości. Ich trwałość czyni z nich świetny prezent jako kwiat doniczkowy. Dostępne w wielu kolorach, są jednocześnie eleganckie i romantyczne.
8. GOŹDZIKI
Są kwiatami bardzo symbolicznymi. Podobnie jak róże, tak samo znaczenie goździków zmienia się z kolorem.
Dla przykładu: czerwone – dawniej symbol komunistyczny, dziś coraz częściej używane w romantycznych gestach; żółte – odmowa, zawód miłosny; różowe – wieczna pamięć, w niektórych krajach wręczane na Dzień Matki; białe – niewinność, czystość uczuć.
9. SŁONECZNIKI
Ciepło, szczęście, szacunek. Promienne jak słońce, którego są imiennikami. Wywołają uśmiech na twarzy obdarowywanej osoby. Prezent na urodziny, ale też na pierwsze spotkanie z dziewczyną w okresie letnim. Zwiewna sukienka i ognisty słonecznik w ręku, pasują do siebie jak mleko do kawy!
10. IRYSY
Wiara, nadzieja, elokwencja. Najczęściej są fioletowe (dojrzałość, mądrość) lub niebieskie (kojarzone właśnie z nadzieją). Wyjątkowo, żółte irysy są kwiatami dobrze kojarzącymi się, z pasją i zaangażowaniem w uczucie.
11. GARDENIE
Wesołość, głęboka, staroświecka miłość. Mocny zapach i eleganckie, ciężkie płatki, czynią z nich genialny prezent na wyniosłe okazje. Nie nadają się na pierwszą randkę.Wręczamy je kobiecie, z którą jesteśmy dłużej, i z którą przeżyliśmy lepsze i gorsze chwile.
Gardenie nie są na moment.
To symbol zaangażowania w budowę prawdziwego uczucia.
12. GROSZEK PACHNĄCY
Jego znaczenie ma dwa bieguny. Z jednej strony mówi „nie wierzę…” i oznacza fałszywą skromność; jednocześnie symbolizuje błogość i delikatność. W literaturze często jest symbolem przelotnego uczucia, zakończonego rozstaniem (odejściem jednego z partnerów).
13. FIOŁKI
„Myślę o Tobie”. Są symbolem pamięci o drugiej osobie. Wręczamy je osobie, za którą tęsknimy, i z którą chcielibyśmy spędzać więcej czasu. Z powodu małych rozmiarów są kojarzone również ze skromnością. Jako świadectwo wierności, wysyłają wiadomość – „ta miłość jest tylko nasza”.
14. HORTENSJA
Szczere emocje, miłość z głębi serca (raczej platoniczna). Świetne jako prezent na dzień babci, albo dla osoby, którą szanujemy. Może również symbolizować wdzięczność, okazywaną komuś, kto nas rozumie i docenia.
UWAGA! Nie należy mylić hortensji bukietowej z ogrodową! Krzew tej drugiej to symbol oziębłości, bezduszności i chwalipięctwa (ale, nam i tak bardzo się podoba).
15. HIACYNTY
Kwiat żartobliwy. Symbolizuje chęć zabawy, lekkość, zwłaszcza czerwone i różowe. Fioletowe hiacynty przywodzą na myśl smutek i są raczej żałobnymi kwiatami. Białe oznaczają słodycz i rozkosz.
16. GERBERY
Należą do rodziny stokrotek i niosą to samo przesłanie. Wyjątkowo mocno symbolizują wesołość. Pojedyncza gerbera to prezent zwłaszcza dla dziecka.
17. LAWENDA
Zmysłowość, delikatność, wolność. Zapach lawendy kojarzy się z przestrzenią i relaksem. Ze względu na swój kolor są świetnym uzupełnieniem bukietu. Trzeba jednak uważać, czy jej silna woń nie gryzie się z innymi kwiatami!
18. FREZJE
Tutaj żółty kolor nie ma znaczenia. Frezje są świetnym elementem bukietów. Są delikatne i niewinne, a przypisywane im znaczenie zdecydowanie pozytywne.
19. ŻONKILE
Często nazywane kwiatami zazdrości. Nie powinny być prezentem dla partnerki, a raczej koleżanki, czy kobiety z rodziny, inaczej mogą wysyłać mylny sygnał. Pięknie wyglądają na stole, dlatego kupujemy je proszeni na garden party.
20. CHRYZANTEMY
Symbolizują rozmarzenie. Mówią o prywatnej miłości łączącej dwoje ludzi. Mają przypominać o kochanku mówiącym: „Marzę o wspólnych chwilach, wspólnie z Tobą.”
21. ASTRY
Optymizm, wesołkowatość, frywolność. Często niedoceniane kwiaty. Idealne nawet w pojedynkę, są prezentem pasującym jedynie do wesołych okazji jak urodziny, czy ślub. W niektórych kulturach ich liczne płatki i fakt, że nie ma dwóch takich samych astrów, powodują, że są one kojarzone z uwielbieniem dla różnorodności i wyjątkowości.
22. ANTHURIUM
W Polsce znane szerzej jako „język teściowej”. Mimo swojej nazwy są symbolem gościnności i ciepła, jakie przynosi nam towarzystwo obdarowywanej osoby. Oczywiście są flagowym prezentem np. na Dzień Nauczyciela.
23. LILIE
Czystość serca, wyrafinowanie, dziewictwo. To cechy najczęściej przypisywane białej lilii, która jest również symbolem religijnym, w chrześcijaństwie kojarzona z Matką Boga. Ich zapach szybko wypełnia pomieszczenie i jest odczuwany jako nieprzyjemny przez pewne soby.
24. NARCYZ
Nazwa tego kwiatu mówi sama za siebie. Nie jest dobrym prezentem, chyba, że chcemy komuś wypomnieć, że jest osobą samolubną. W bukietach raczej unikany, bo skrada całą uwagę.
25. KONWALIE
Kobiecość, zmysłowość, oddanie. Wręczając komuś konwalie mówimy: „będąc przy Tobie chcę zawsze dawać Ci szczęście”. Zapach konwalii przywołuje na myśl leśną polanę. Delikatne, białe kwiatki są przyjemne w dotyku i symbolizują gładką, kobiecą skórę. Oczywiście, trzeba pamiętać, że całą tę symbolikę można wyrzucić przez okno, jeśli do bukietu dodamy bilecik, w którym wyjaśnimy nasze intencje! Nie zawsze jednak takie pójście na łatwiznę to najlepsze wyjście!