Lowli

kobieta aparat

Recenzja Fotka

Nasza ocena

4,00
  • Struktura użytkowników (4.20 / 5.00)
  • Wysokość opłat (3.70 / 5.00)
  • Wygoda w obsłudze (4.40 / 5.00)
  • Bezpieczeństwo (3.80 / 5.00)
  • Średnia ocen (4.00 / 5.00)

Jeśli na poważnie zależy ci aby znaleźć wymarzoną drugą połówkę to nie trać czasu i sprawdź lepsze alternatywy!

logo portalu edarling
logo portalu quickflirt
logo portalu badoo

Portal Fotka.pl był jednym z pierwszych polskich „portali randkowych”. Słynny na cały kraj, przez ponad 15 lat działalności (powstał już w 2001. roku!), przyciągnął do siebie 18 milionów użytkowników

Serwis znany jedynie w naszym kraju i łatwo jest policzyć – to prawie połowa naszej populacji!  Jak twórcy strony osiągnęli taki sukces?

Fotka.pl do pewnego czasu, była swoistą instytucją. To tam, spędzając czas online, spotykało się ze znajomymi, ale też poznawało nowych ludzi.

Portal społecznościowy wyprzedzający w Polsce Facebooka, ale też znacznie się od niego różniący, zdobywał użytkowników dzięki nowym, nietuzinkowym funkcjom i bogatemu wachlarzowi możliwości znajdowania nowych znajomych w sieci.

Skupiając się na stronie wizualnej profilu i jak największej liczbie dodawanych zdjęć, pokazał, że nasze społeczeństwo lubi nie tylko rozmawiać online, ale też widzieć z kim ma do czynienia – przypisać twarz do loginu.

Cóż więc stało się z gigantem Polskiego internetu? Czy Fotka.pl nadal działa, a jeśli tak, to czy ma się tak dobrze jak za dawnych lat?

Zacznijmy od tego, że mimo spadku popularności Fotka.pl nadal znajduje swoje miejsce w sieci. Portal zmienił adres główny na Fotka.com, ale nadal wpisując w pasek adresu końcówkę .pl trafimy na właściwą witrynę Fotki. Mimo to, niezbyt wysoka pozycja w naszym rankingu mówi sama za siebie.

Nie zmienił się też, na swój sposób wyjątkowy klimat serwisu. Nadal najważniejsza jest strona wizualna profilu. Każdą wstawioną „fotkę’ możemy oceniać i komentować. Dodawane zdjęcia muszą przedstawiać ludzi – to nie Instagram.

Jak mówią twórcy portalu – nie służy on również tylko do randkowania. Chodzi bardziej o poznawanie nowych ludzi, a to niekoniecznie musi mieć charakter romantyczny.

Na czym w takim razie polegał i jak już wiemy, nadal polega fenomen Fotka.pl? Tutaj na pierwszym planie jest ocenianie innych osób.

Kto tego nie lubi niech pierwszy rzuci kamień… Zamiast kamieni posypały się jednak nowe profile.

Portal w zawrotnym tempie zdobywał użytkowników, mimo braku reklamy. O dziwo, okazało się, że równie bardzo lubimy być oceniani.

Na serwerach Fotki znajduje się dziś ok. 110 milionów zdjęć! Obecnie serwis ma ok. 2 miliony użytkowników i notuje 2 miliony odsłon, co miesiąc.

To naprawdę dobry wynik jak na weterana polskiego rynku.

Fotka logowanie

Sposób zakładania profilu i logowania się nie różni się od tych, do których przyzwyczailiśmy się na innych portalach. Możemy do tego celu użyć konta na Facebooku czy Google+ .Konto trzeba zweryfikować numerem telefonu.

Bez tego możemy poruszać się po portalu, ale nie będziemy mogli np. wysyłać wiadomości, czy oceniać innych użytkowników.

Na podany numer nie będą przychodziły żadne wiadomości, nie będzie on też wykorzystywany do celów marketingowych.

Po założeniu konta możemy uzupełnić swój profil. Informacje o sobie wprowadzamy w różne rubryki tematyczne. Są dość ogólne (Styl życia, Osobowość, czy Poszukiwany ideał) – dopiero przy próbie edycji rozwijają się bardziej konkretne kategorie. 

Pomagają nam one napisać o sobie jak najwięcej – często rzeczy, o których sami byśmy nie wspomnieli w profilu na portalu randkowym, a które pomogą innym użytkownikom wyrobić sobie o nas zdanie.

Od razu powinniśmy też dodać jak najwięcej swoich zdjęć. To one stanowią największą część naszego profilu, zajmującą znacznie więcej miejsca, niż wpisane informacje „O mnie”. 

Sam wygląd strony i jej funkcjonalność oceniamy na bardzo dobry.

Funkcje

Bez logowania, z poziomu mobilnej wersji strony, możemy oglądać publiczne profile użytkowników, zapoznać się z rankingiem tych najpopularniejszych oraz sprawdzić, kto jest aktualnie online.

Więcej możliwości, nawet bez logowania, daje przeglądarkowa wersja serwisu. Tutaj możemy nie tylko wyszukiwać i przeglądać publiczne profile, ale też oglądać filmy dodane na Fotka TV oraz dołączać do pokoi z kamerkami, czyli tzw. wideo czatu.

Również czytanie forum jest możliwe bez posiadania konta. Oczywiście w celu aktywnego dołączenia do czatu, nie tylko w roli obserwatora, ocenienia lub skomentowania jakiejkolwiek zawartości będziemy poproszeni o zalogowanie się do portalu.

Fotka Opłaty

Jakie możliwości daje wersja płatna serwisu, czyli czym jest Klub Gwiazd?

Najważniejsze, że w Klubie mamy możliwość wysyłania nieograniczonej liczby wiadomości do innych użytkowników.

Możemy wręczać prezenty osobom, które wpadły nam w oko, oraz zakładać większe ilości grup tematycznych, niż na profilu darmowym.

Wyświetlone zostaną też nicki innych osób na Skype, co pozwoli nam na telefoniczną rozmowę z potencjalnym partnerem.

Ulepszeniu ulega też nasz profil. Zostaje specjalnie oznaczony w wynikach wyszukiwania, możemy ustawić kolorowe, wyróżniające się na tle innych tło – dzięki temu bardziej zwracamy na siebie uwagę.

Dodatkowo udostępniane są 2 nowe funkcje: możemy podejrzeć otrzymane decyzje Tak/Nie (wiemy więc, komu spodobały się nasze zdjęcia) oraz dostajemy Podglądacza, dzięki któremu zobaczymy ukryte profile użytkowników.

Koszt takiej zabawy to, w zależności od okresu, na który chcemy wykupić usługę, od 5zł za 2 tygodnie, do 69zł za cały rok. Sami możecie ocenić czy warto.

Dla nas największym plusem było pozbycie się reklam!

Fotka.pl przyjmuje wiele form płatności (przelew, karta płatnicza, telefon, SMS, PayPal, paysafecard, czy nawet gotówka). Co prawda opłaty nie są wysokie, ale jeśli nie chcesz wydawać ani grosza, spróbuj darmowych portali randkowych, których listę możesz znaleźć tutaj.

Fotka Wersja Mobilna

Ponad połowę aktywnych użytkowników serwisu stanowią osoby używające aplikacji mobilnej.

W sklepie GooglePlay została pobrana ponad pół miliona razy i jest oceniana na 3,8 gwiazdek (ze znaczną przewagą ocen piątkowych).

Sama apka działa bez zarzutów.

Swoim wyglądem i funkcjonalnością przypomina zachodnie aplikacje randkowe. Przez smartfona możemy założyć konto, dodawać nowe zdjęcia, przeglądać bez ograniczeń profile innych użytkowników oraz prowadzić z nimi rozmowy, również na kamerkach.

Częste aktualizacje pomagają utrzymać aplikację na czasie i na bieżąco rozwiązywać problemy techniczne. Oprócz GooglePlay, Fotkę można pobrać na systemy iOS w AppStore oraz w sklepie Microsoft.

Ranking i Opinie Użytkowników

Wciąż wysoka liczba użytkowników oraz fakt, że Fotka.pl nie ugięła się, w przeciwieństwie do takich portali jak Naszaklasa.pl czy GaduGadu, pod naporem zachodnich gigantów, pokazuje, że użytkownicy wysoko cenią sobie ten serwis.

Opinie o nim są dobre i internauci zostają na Fotce na dłużej. My mamy do portalu kilka zastrzeżeń.

Tona reklam, to największy minus. To, między innymi, przez nie strona wydaje się bardziej zwijać, niż rozwijać. Coraz mniej aktywnych tematów na forum, tony filmów przechodzące bez nawet pojedynczego komentarza to tylko kropla w morzu znamion niechybnego upadku Fotki, jako portalu randkowego.

Sami twórcy mówią o nadchodzącej zmianie serwisu w aplikację mobilną. Jakie są nasze rady? Nie warto przywiązywać się do wersji przeglądarkowej. Po pierwsze – jak Fotka, to tylko w formie mobilnej.

Darmowe funkcje, które oferuje portal są wystarczająco szerokie, żeby dać nam szansę na znalezienie partnera, więc szkoda byłoby z tej możliwości nie skorzystać.

Płatne funkcje nie zwiększają w znaczny sposób użyteczności Fotki. Po drugie – lepiej traktować ją jako dodatkowe miejsce do randkowania, a swoje główne siły przeznaczyć na bardziej nowoczesne portale, jak np. Badoo i to właśnie tam wykupić konto Premium.

Kiedy mowa o Badoo, nie można nie wspomnieć o Tinderze. Zapewne podczas poszukiwania portalu randkowego, spotkasz się z nim nie jeden raz. Apeluję jednak o rozwagę, a wszystko wyjaśniam w recenzji Tinder.

A dla podsumowania Fotki dodam, że w naszym rankingu plasuje się na 10. miejscu.

Aby zobaczyć pełen ranking najpopularniejszych portali randkowych w Polsce i poznać wyczerpujące opinie ekspertów na ich temat

NASZ RANKING >>>

>