Lowli

kobieta ubrana w białe body leży na białym tle

Czym jest libido i od czego zależy?

Termin pojawia się stosunkowo często w kontekście kontaktów seksualnych. Co oznacza? Jakie czynniki mają wpływ na pociąg seksualny?

Libido - co to takiego i od czego zależy?

Libido jest to termin używany do określenia popędu seksualnego, mówiąc najprościej – ochoty na seks.

Jest to złożony proces, zależny od cyklu dobowego i miesięcznego. Szczególnie u pań, u których obserwuje się wyraźne zmiany w gospodarce hormonalnej w zależności od dnia cyklu.

Ochota na seks zależy od różnych czynników, choć wydaje się, że największą rolę odgrywają oczywiście hormony. Ponadto istotne są czynniki psychiczne, w tym kondycją psychiczna czy wzajemne relacje między partnerami.

Duże znaczenie może mieć też stan zdrowia czy styl życia.

Wpływ hormonów na libido u kobiet

W cyklu menstruacyjnym obserwuje się wyraźne zmiany w obrębie stężenia dwóch hormonów: estrogenów i testosteronu.

W zależności od fazy cyklu zmieniają się proporcje między nimi, a kobiety odczuwają większą bądź mniejszą ochotę na seks.

Jak wynika z dotychczasowych badań i obserwacji, u pań największa ochota na zbliżenia występuje w okresie owulacji. Mniej więcej od 7 dnia cyklu libido wyraźnie wzrasta, w tym czasie zwiększa się również stężenie estrogenów.

Hormony te sprawiają, że kobiety odczuwają wysoką satysfakcję podczas współżycia. Po owulacji ilość estrogenów wyraźnie zaczyna spadać, natomiast coraz więcej jest progesteronu. 

Zmiany te powodują, że chęć do intymnych zbliżeń zdecydowanie zmniejsza się. Szczególnie, jeśli u kobiety w tym czasie dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, w związku z czym puchnąć mogą nogi oraz brzuch. 

Bóle głowy czy wahania nastroju w tej fazie cyklu również nie zachęcają do intymności.

Jakie czynniki wpływają na zwiększenie libido?

Wiele osób zastanawia się jak zwiększyć libido aby seks sprawiał jeszcze więcej przyjemności? Co ciekawe, duże znaczenie ma sam… seks.

Jak wynika z prowadzonych obserwacji, im życie erotyczne jest bogatsze, tym ochota na kolejne zbliżenia wzrasta.

Nie bez znaczenia jest też stan zdrowia. W czasie choroby lub walcząc ze złym samopoczuciem, depresją, ochota na współżycie wyraźnie maleje.

Trzeba zatem dbać o zdrowie w każdym wymiarze. Na wzrost libido wpływ może mieć także aktywność fizyczna. Nie każdy ma tego świadomość, ale sport naprawdę potrafi relaksować.

Powoduje uwalnianie hormonów, np. endorfin odpowiadających za uczucie szczęścia, tym samym redukując stres. A ten jest jednym z częściej wymienianych czynników obniżających chęć na sypialniane igraszki.

Poza sportem bardzo ważne jest też właściwe odżywianie, które wpływa na kondycję całego organizmu. A jak wiadomo – chorobą lub inne dolegliwości nie sprzyjają intymności. 

Warto jednak zwrócić uwagę, że niektóre używane w polskiej i światowej kuchni przyprawy, doskonale sprawdzą się również w roli afrodyzjaku. 

Chilli, a także pieprz cayenne lub w nieco łagodniejszej wersji imbir lub cynamon wpływają na naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi, a lepsze ukrwienie w okolicach narządów intymnych powoduje wzrost libido. 

Wśród naturalnych afrodyzjaków, które na co dzień wykorzystywane są przez wiele osób w kuchni wymienić można m.in. szparagi, lubczyk, owoce morza czy gorzką czekoladę.

Dbaj o relację z partnerem

Ogromne znaczenie dla chęci na intymne zbliżenia ma więź, jaka łączy partnerów. Wzajemne zaufanie, poszanowanie siebie nawzajem, wsparcie drugiej osoby, to czynniki, które istotnie wpływają na zwiększenie libido. 

Dlatego należy dbać o relację, rozwijać ją, a wtedy i intensywność i jakość kontaktów intymnych będzie zdecydowanie lepsza.

Picture of Stefania

Stefania

Leave a Replay

O Nas

Stefania była długo sama. Jej mąż odszedł kiedy w ich życiu pojawiły się pieniądze. To częste zjawisko wśród starych małżeństw. Przed kilkoma laty nie do pomyślenia było dla niej, że kiedyś jeszcze raz będzie musiała szukać miłości.

Recent Posts

Follow Us

Najlepsze Portale Randkowe

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

>