O Tym, Jak Chwytliwie Zaczniesz Pierwszą Rozmowę
Dzisiaj zabieramy się za chyba największy problem, przed jakim stają użytkownicy portali randkowych. Jak napisać idealną, a przede wszystkim skuteczną pierwszą wiadomość? W artykule postaramy się pokazać kilka pomysłów na to jak ugryźć ten problem. Myślimy, że zapoznanie się z naszymi radami pomoże wam nabrać pewnego oglądu na temat i napisanie pierwszej wiadomości już nigdy nie będzie takim ciężarem. Łącznie nasi eksperci napisali w swojej internetowej karierze setki, jeśli nie tysiące takich wiadomości. Zapnij więc pasy i wybierz się razem z nimi w podróż po doświadczeniach jakie w ten sposób zdobyli. Oto przepis na „idealne zagadanie”:
1. Na napisanie pierwszej wiadomości poświęć chwilę czasu.
Pamiętaj, że nie piszesz do swojego starego znajomego, czy osoby z którą regularnie kontaktujesz się przez portale społecznościowe! Użytkownik po drugiej stronie nie zna twojego stylu pisania. Nawiązanie pierwszego kontaktu stawia pewne warunki, nie tylko treści ale też formie. Od razu widać jeśli ktoś napisze do nas pomiędzy kęsami kanapki. Taka wiadomość wysyła sygnał ignorowania i źle świadczy o nadawcy i jego stosunku do odbiorcy, a na to nie możemy sobie pozwolić. Pokaż, że osoba, do której piszesz jest warta tej chwili potrzebnej na napisanie treściwej i wykazującej zainteresowanie wiadomości. To właśnie to zainteresowanie drugim użytkownikiem jest przecież przyczyną, że w ogóle kliknąłeś symbol koperty przy jego/jej imieniu, więc czemu nie dać temu wyrazu? 🙂
2. Pamiętaj, że przeszedłeś przynajmniej 18 lat obowiązkowej edukacji szkolnej.
Błędy ortograficzne są niedopuszczalne! Oczywiście, że każdy je czasem popełnia, ale to gigantyczny czynnik odpychający od nas rozmówcę, jeśli pojawia się już w pierwszej wiadomości. Najlepiej zainstalować wtyczkę do przeglądarki, która takie błędy sprawdza i ewentualnie poprawia. Zadbaj o gramatykę i podstawową interpunkcję, a gwarantuję, że twój wskaźnik pozytywnych odpowiedzi wzrośnie.
3. Coś cię rozbawiło?
„hahaha” i „lol” mają wg eCupid (bardzo dużego, międzynarodowego portalu, niestety nie posiadający wersji polskiej, który przeprowadził analizę kilku tysięcy wiadomości swoich klientów), duży wskaźnik akceptacji wśród użytkowników czatu. Nic w tym dziwnego, poczucie humoru jest przecież najlepszym afrodyzjakiem. Z drugiej strony unikaj jednak takich reakcji jak „hehe”, które jest postrzegane bardziej jako sarkazm, czy próba dogryzienia rozmówcy niż okazania rozbawienia jego słowami. Wiemy, że rozbawienie jest emocją ciężką do przekazania w formie pisemnej, dlatego emotki też wchodzą w grę!
4. Pokaż, że przeczytałeś profil swojej rozmówczyni, a nie tylko obejrzałeś zdjęcia.
To rada bardziej dla mężczyzn, wśród których większość to wzrokowcy. Jak to zrobić? Przede wszystkim unikaj komplementów dotyczących wyglądu, zwłaszcza tych uznawanych za nieodpowiednie podczas pierwszego spotkania. Wykreśl ze słownika takie słowa jak np. ślicznotka, sexy czy piękna. Pierwsza wiadomość to zdecydowanie nie miejsce na takie określenia i użyte w takiej sytuacji brzmią agresywnie i nieszczerze. Na komplementy przyjdzie jeszcze czas! Jak więc wyrazić swoje oczarowanie czyimś zdjęciem? Użyj bardziej ogólnych określeń do opisania konkretnych rzeczy i najważniejsze okaż zainteresowanie, a nie tylko zachwyt np. „To bardzo ciekawe, że zrobiłaś to zdjęcie w takim miejscu.” albo „To zdjęcie zrobiło na mnie gigantyczne wrażenie, gdzie było zrobione?”
5. Teraz dla równowagi czas na radę dla pań.
To, że pierwszy powinien odezwać się mężczyzna to mit! Na portalu randkowym nie ma miejsca na takie staroświeckie myślenie. Jeśli jednak jesteś nieśmiała i w głębi duszy liczysz, że to On wykona pierwszy krok, zawsze możesz puścić do swojego wybranka oczko i odbić piłeczkę na jego połowę kortu bez użycia słowa 😉 Ta rada jest bardzo ważna dla tradycjonalistów. Pamiętajcie, że szarmanckość wcale nie umarła i jeśli po przeczytaniu profilu odniosłaś wrażenie, że masz do czynienia z osobą staroświecką, przez którą taka bezpośredniość jak napisanie pierwszej wiadomości, może być uznana za zbyt frywolną, użyj właśnie oczka! On często chce być tym pierwszym, który nawiąże kontakt. Taka krótka wiadomość jest świetnym sposobem na zakomunikowanie swojej obecności czy zainteresowania, a jednocześnie daje możliwość spełnienia tej potrzeby partnera.
6. Powitanie
Coś w stylu “preludium do wstępu” – czyli pierwsze słowo jakie wypowiesz to swojego rozmówcy. Nada ono tonu dalszej rozmowie. I tu niespodzianka: nie warto używać klasycznych form przywitania! „Cześć” czy „Witaj” stały się w ostatnich latach bardzo formalne. Tak rozpoczniesz e-maila do nowego współpracownika, czasem nawet „luzackiego” szefa, ale nie przyszłego partnera. Nadaj rozmowie luźniejszy ton już na jej początku. Spróbuj chwilę zastanowić się nad oryginalnym przywitaniem. Pamiętaj też żeby nie przedobrzyć. „Joł” czy „Elo” mają swoje miejsce ale z kolegami na trzepaku, nigdy w romantycznym środowisku 😉
7. Nie zaczynaj od ciężkich tematów.
Polityka czy religia, tak ale przy stole wigilijnym, kiedy będziesz poznawać jego/jej rodziców. Wspominanie Boga w pierwszej wiadomości to przeginka nawet na portalu katolickim. Pokazuje to, że jest to jedyna rzecz o jakiej myślisz, a kto chce wiązać się z księdzem czy zakonnicą? Jesteś dużo ciekawszy niż ten jeden aspekt, więc zajrzyj proszę głęboko w siebie i znajdź coś co zajmuje cie w takim samym stopniu i porozmawiajcie o tym! Monotematyczność to pierwszy i często ostatni gwóźdź do randkowej trumny.
8. NIE WSTYDŹ SIĘ!
Nikt jeszcze nie dostał policzka przez ekran komputera, a sytuacja w której ktoś wyśmiewa cię na forum publicznym w realu zdarza się tylko w filmach. Serio, zastanów się czy kiedykolwiek coś takiego widziałeś? Podbijaj bez wahania, bo oboje jesteście tutaj właśnie w tym celu. I na tym skończmy. To chyba jedna z naszych najważniejszych rad.
9. Wspólny mianownik, zagwarantuje ci sukces.
Najważniejsze zostawiliśmy na koniec. Znajdź coś co was łączy. Wczytaj się w profil, dokładnie przeanalizuj zdjęcia. Ludzie w dzisiejszych czasach mają tak zróżnicowane zainteresowania, że szansa na to, że jakieś dzielicie jest naprawdę bardzo duża. Jeśli nic takiego nie rzuca ci się w oczy w jego/jej profilu, zawsze pozostają złote klasyki: kino, książki, muzyka czy telewizja. Ponieważ na te aspekty kultury poświęcamy najwięcej czasu, każdy z nas ma na ich temat jakieś zdanie. Dopytaj swojego rozmówcę o ulubione i najmniej lubiane z nich. Jeśli nie nie macie wspólnych faworytów to może nienawidzicie to samo 😉
10. To nie tyle rada, co ich SERIA:
- NIE ROZPISUJ SIĘ – to nie wypracowanie na polski.
- W WIADOMOŚCI MUISZ ZADAĆ PYTANIE – w końcu chcemy dostać odpowiedź.
- NIE ZAGŁĘBIAJ SIĘ W SZCZEGÓŁY – chcesz zacząć rozmowę, a nie monolog. W wiadomościach liczy się jakość, a nie ilość.
- Na Boga, PRZECZYTAJ SWOJĄ WIADOMOŚĆ CO NAJMNIEJ RAZ , nie tylko w poszukiwaniu błędów, ale co nawet ważniejsze sensu 🙂