Lowli

moment kryzysu w związku
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Kryzys w związku

W każdym związku przychodzi kiedyś kryzysowy moment. O ile niewielki kryzys jest łatwy do zażegnania, o tyle poważniejsze problemy potrafią ciągnąć się nawet latami.W natłoku codziennych spraw zapominasz, że związek wymaga opieki i uwagi. [ Efekt? Zastanawiasz się, czy ciągnięcie relacji ma jeszcze jakikolwiek sens. Zanim postawisz krzyżyk na osobie, z którą dzieli Cię mnóstwo wspomnień, dowiedz się, jak naprawić sytuację. Wskrzeszanie związku przypomina układanie talii kart. W grę wchodzi tak wiele możliwości, że trudno jednoznacznie określić, w którym kierunku warto pójść, by osiągnąć cel. Podobnie jak w talii – nie ma jednego powodu, który doprowadza do kryzysu. Często winna jest cała seria… rozczarowań, które sprawiają, że czujesz się nieszczęśliwy. Pocieszę Cię jednak – wcale nie musi to oznaczać końca związku. Wszystko da się naprawić odrobiną zrozumienia, cierpliwości i miłości.

Jak naprawić związek?

kryzysowe graffiti

Jeżeli kochasz swojego partnera/partnerkę i obydwoje chcecie pracować nad swoim związkiem, wypróbujcie poniższe wskazówki. Uprzedzam, wcale nie jest to łatwe, ale skuteczne w walce o przywrócenie zgubionego szczęścia.

Komunikacja

Jeśli podczas kłótni wolisz trzasnąć drzwiami, niż porozmawiać spokojnie twarzą w twarz i oczyścić atmosferę, nic dziwnego, że problemy się nawarstwiają. Możesz dać sobie kilka dni, poczekać, aż problem rozwiąże się sam. To jednak droga na skróty. Jestem przekonana, że kłótnia powróci jak bumerang, bo nie staracie się zrozumieć siebie nawzajem.

Nie myśl sobie, że Cię pouczam i tonem złej nauczycielki chcę wymierzyć pokutę. Po prostu często najprostsze rozwiązania są najlepsze. Następnym razem, gdy czujesz się samotny i sfrustrowany, porozmawiaj ze swoją partnerką i wspólnie znajdźcie rozwiązanie.

Po co wciągać w Wasze spory osoby trzecie, skoro możecie powiedzieć sobie otwarcie o wszystkim?

Przebaczenie

Wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy popełniamy błędy. Jeżeli chcesz naprawić związek, obydwoje musicie sobie wybaczyć. Wybaczenie oznacza, że nie wracacie do spraw z przeszłości i zaczynacie z czystą kartą. Kryzys powróci, jeśli podczas najmniejszej kłótni wypomnisz partnerowi lub partnerce sprawy sprzed lat.

To prawda, że potrzeba wiele odwagi i siły, by “wyspowiadać się” z wszystkiego, co jest bolesne. Nie oceniaj partnera, bo sprawisz, że poczuje się jeszcze gorzej i już nigdy nie podzieli się swoimi sekretami w obawie przed osądzeniem. Dzień, w którym jedno z Was przestanie się dzielić swoimi myślami i uczuciami, jest dniem, w którym Wasze relacje zaczynają się rozpadać na kawałki.

Kompromis

Naucz się iść na kompromis. To takie proste! Zaskakujący jest fakt, że tak wiele osób w związkach kłóci się z powodu jednej rzeczy. Jeżeli obydwoje jesteście uparci, zastanówcie się nad tym, czy naprawdę kochacie siebie nawzajem.

Jeśli tak, to czy jednym z najpiękniejszych widoków na świecie nie jest to, gdy widzisz swojego partnera, jak się uśmiecha lub dobrze bawi? Ciebie z pewnością też to uszczęśliwi. To dlatego warto czasem odpuścić. Oczywiście nie może być tak, że tylko jedna osoba zawsze daje, a druga po prostu bierze. Kompromis działa w dwie strony.

Możecie zacząć od tego, że za każdym razem, gdy Twój partner pójdzie Ci na rękę, zrobisz dla niego to samo. Z biegiem czasu zacznie Wam to przychodzić naturalnie.

Precz z rutyną

Związek musi nieustająco się rozwijać. Kiedy relacja stoi w miejscu, zaczynasz tracić zainteresowanie i przestajesz się nią przejmować.

Jeżeli nic z tym nie zrobicie, pewnego pięknego dnia możecie nawet nie chcieć na siebie patrzeć. To jak ze złamanym skrzydłem ptaka – możesz je wyleczyć, ale tak naprawdę nic się nie zmieni, dopóki nie przejdzie swoistej rehabilitacji. 

To dlatego związek trzeba zacząć naprawiać “od środka”. Nie udawaj, że nic się nie stało, a rutyna jest naturalną koleją rzeczy w związku. Pracujcie nad swoją relacją, uczcie się od siebie nawzajem, dajcie sobie przestrzeń, by rozwijać się jako jednostki, ale także dbajcie o to, co Was łączy.

To cztery podstawowe kroki, które pomogą Wam wskrzesić ogień z tlącego się żaru. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, gdy zostaliście zdradzeni przez swojego partnera czy partnerkę. Choć zdrada uznawana jest za jeden z najcięższych grzechów popełnionych w związku, nie musi go przekreślać.

kłótnia lisków

Jak naprawić związek po zdradzie?

To bardzo bolesne, ale musisz nauczyć się wyciągać lekcje z przykrych wydarzeń z przeszłości. Spójrz na nie z dystansem i zamień troski w cenne nauki. Bez wątpienia niewierność może zrujnować jakikolwiek romantyzm w związku, ale nie jest tak, że nie da się go odbudować.

Po pierwsze, nie zakładaj z góry, że związek jest skazany na zagładę. Jeżeli to Ty dopuściłeś się zdrady, może Ci się wydawać, że najlepszym wyborem będzie ukrycie tego przed partnerką, by uniknąć odpowiedzialności. 

W głębi duszy powtarzasz sobie, że to nigdy więcej się nie powtórzy, więc po co właściwie mówić o tym komukolwiek. Gwarantuję, że wyrzuty sumienia nie pozwolą Ci normalnie funkcjonować. Bądź szczery. Jeśli Wasz związek przetrwa i odbudujecie zaufanie, wyjdziecie z kryzysu znacznie silniejsi.

Musisz przyznać przed sobą, że zawiodłeś. Rany się nie zagoją, jeśli otwarcie nie przyznasz, że macie problem. Musisz wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, by pójść naprzód. Zrób sobie rachunek sumienia i dowiedz się, co skłoniło Cię do zdrady.

Być może czułeś się samotny w obecnym związku? Odczuwałeś brak satysfakcji seksualnej ze strony partnerki? Znajdź problem, by uniknąć go w przyszłości.

Jeżeli zdradziłeś partnerkę z przelotnie poznaną osobą, prawdopodobnie nigdy więcej jej nie spotkasz. Gdy jest to osoba z Waszego otoczenia, musisz definitywnie zakończyć z nią znajomość. Nie będzie to łatwe, jeśli jesteście przyzwyczajeni do regularnej komunikacji, spotykacie się w pracy czy podczas wyjazdów. Mimo to, by zażegnać kryzys w związku, musisz to obiecać swojej partnerce.

Jeżeli szczerze przyznaliście przed sobą, że macie problem, dajcie sobie czas na uleczenie ran. Osoba zdradzona musi przemyśleć, czy chce próbować naprawić relację. Nie naciskaj na nią. Sama musi poczuć, że jest w stanie ponownie Ci zaufać.

Bądź uczciwy wobec siebie i swojej partnerki. Po tygodniach, miesiącach czy nawet latach nieuczciwości, najważniejszym krokiem prowadzącym do naprawienia związku jest całkowita otwartość i uczciwość.

Stawiacie wszystko na jedną kartę, więc nie ma mowy o najdrobniejszym oszustwie. Jeżeli partnerka ma jakiekolwiek pytania dotyczące tej sprawy, odpowiedz zgodnie z prawdą. Pogorszysz sytuację, jeśli zataisz pewne szczegóły, które później ona odkryje.

Jeżeli czujecie, że nie poradzicie sobie z tym ciężarem sami, nie bójcie się prosić o pomoc profesjonalistów. Terapia par pomoże Wam zrozumieć, dlaczego zdrada miała miejsce i dowiedzieć się, jak jej unikać w przyszłości.

Uczęszczanie na nią jest w porządku i absolutnie nie ma powodu do wstydu. Terapeuta przedstawi Wam również konkretne sposoby na odbudowanie zaufania i utrzymanie stabilnego związku.

Co z toksycznym związkiem ?

By naprawić związek, musi na tym zależeć Wam obojgu. Zupełnie inaczej jest w przypadku toksycznej relacji. Musisz uświadomić sobie, że toksyczne związki rzadko kończą się dobrze. Są to zazwyczaj destrukcyjne relacje, w których partner niszczy drugą osobę, rujnując jej pewność siebie.

Niektórymi z symptomów destrukcyjnego związku są: arogancja, obelgi (jedno z Was czuje satysfakcję z obrażania partnera), egoizm, szantaż emocjonalny, przesadna zazdrość, przemoc fizyczna, zrzucanie odpowiedzialności na drugą osobę. Musisz zadać sobie pytanie, czy odbudowa takiej relacji ma w ogóle sens.

W tym przypadku toksyczny partner musi całkowicie zmienić swoje zachowanie. W przeciwnym razie wszelkie próby naprawy związku będą bezcelowe. Choć być może wydaje Ci się, że nie ma ucieczki – zaufaj mi – zawsze jest wyjście.

Twoja samoocena jest zapewne na niskim poziomie, jednak nie wmawiaj sobie, że nie zasługujesz na nic lepszego. To błędne, bezpodstawne myślenie!

mężczyzna smutny auto

By naprawić związek, musi na tym zależeć Wam obojgu. Zupełnie inaczej jest w przypadku toksycznej relacji. Musisz uświadomić sobie, że toksyczne związki rzadko kończą się dobrze. Są to zazwyczaj destrukcyjne relacje, w których partner niszczy drugą osobę, rujnując jej pewność siebie.

Niektórymi z symptomów destrukcyjnego związku są: arogancja, obelgi (jedno z Was czuje satysfakcję z obrażania partnera), egoizm, szantaż emocjonalny, przesadna zazdrość, przemoc fizyczna, zrzucanie odpowiedzialności na drugą osobę. Musisz zadać sobie pytanie, czy odbudowa takiej relacji ma w ogóle sens.

W tym przypadku toksyczny partner musi całkowicie zmienić swoje zachowanie. W przeciwnym razie wszelkie próby naprawy związku będą bezcelowe. Choć być może wydaje Ci się, że nie ma ucieczki – zaufaj mi – zawsze jest wyjście. Twoja samoocena jest zapewne na niskim poziomie, jednak nie wmawiaj sobie, że nie zasługujesz na nic lepszego. To błędne, bezpodstawne myślenie!

Jeśli zainteresował cię ten artykuł, być może przyda ci się kilka rad na temat tego, jak być atrakcyjnym dla kobiety, którą kochasz oraz jak prawić jej komplementy, tak by zawsze czuła się doceniona.

Polecam ci również bardzo rzeczowy artykuł magazynu Charaktery na temat fałszywych przekonań, które często niszczą związki. Kryzys w związku poruszyły także Wysokie Obcasy

Stefania

Stefania

Leave a Replay

O Nas

Stefania była długo sama. Jej mąż odszedł kiedy w ich życiu pojawiły się pieniądze. To częste zjawisko wśród starych małżeństw. Przed kilkoma laty nie do pomyślenia było dla niej, że kiedyś jeszcze raz będzie musiała szukać miłości.

Recent Posts

Follow Us

Najlepsze Portale Randkowe

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

>
Scroll to Top